בריאות ותקציב

לאחרונה, לרגל עודף גביית כספים, מציע שר האוצר להוריד מס חברות ואף מס הכנסה. קמו עליו ואמרו, מדוע להחזיר כספים לשכבות החזקות? עדיף כי תשקיע המדינה במערכת הבריאות הקורסת וכך ייהנו כולם. ומיד טבלאות המראות את מספר המיטות הנמוך בישראל ביחס לאוכלוסייה ועוד כהנה וכהנה נתונים המצביעים על צפיפות האשפוז. וצפיפות האשפוז כך ידוע, היא גורם מכריע בתמותה בבתי חולים. הצפיפות מקשה לשמור על תנאים סניטריים והחולים נפגעים ומשלמים על כך בחייהם. אם כך, נכתב, בעיות הבריאות הן ענין של תקציב. יקציבו עוד משאבים לבריאות הציבור והישראלים יהיו בריאים יותר!  האומנם כך??

צפיפות האשפוז היא תוצאה של ריבוי החולים ביחס למספר המיטות. צפיפות האשפוז אינה, כפשוטו  תוצאה של מיעוט המיטות. צפיפות האשפוז היא תוצאה של ריבוי החולים במחלות כרוניות והסיבוכים הבאים איתם. אוכלוסייה שמשחר ינקותם מחוסנת ביתר חיסונים, מטופלת ביתר באנטיביוטיקות ובסטרואידים ועוד כהנה וכהנה תרופות אשר לא רק שאינן משפרות את בריאותם הכללית אלא דוחקות מחלות שטחיות יותר לתוך מערכות עמוקות וחיוניות יותר לקיום בריא. (ראו “ריפוי לעומת דיכוי”)

אפשר גם אחרת: טיפוח כוח ההבראה הטבעי. המפתח לבריאות ואריכות ימים, באיכות חיים טובה, הוא המרצה של כוח הריפוי הטבעי.  יפה וחיוני לשמור על אורח חיים בריא: אך תזונה נכונה, פעילות גופנית ומודעות מוגברת למערכות הנפש הן רק נדבך אחד. המרצה של הכוח החיוני מחייבת התערבות אקטיבית.   כאן מקומה של ההומאופתיה. הומאופתיה היא אחת השיטות היעלות ביותר להמרצת כוח הריפוי הטבעי. המרצה זו מאפשרת מתן מענה מדויק למצבים אקוטיים כמו גם למצבים כרוניים. התגברות וריפוי בדרך של חיזוק הכוח החיוני, מרחיבה את מנעד התשובות של האדם לאתגרים בפניהם הוא ניצב יום יום במישור של הקיום הפיזי, הנפשי והרוחני.

מי שהתנסה בטיפול הומאופתי אצל הומאופת מיומן, יודע שבכל עת בה הוא יוצא מקו הבריאות – יש אל מי לפנות! אחרי שלמד את מאפייני הבריאות של המטופל, יכול ההומאופת להיכנס עם הכנות הומאופתיות מתאימות ויעילות להפליא במגוון רחב מאד של תופעות. כך, לאורך שנים של ריפוי בדרך המרצת כוח הריפוי הטבעי, הסיכוי להדחקת מחלות שטחיות במחיר העמקת מחלות במערכות חיוניות יותר – קטן ביותר. זאת היא דרך יעילה ביותר להקטנת הסיכוי להגיע לאשפוז במסדרון.

ככל שירבו המטופלים בדרך של חיזוק כוח הריפוי הטבעי (במקום החלשתו) כך יקטן הצורך במיטות אשפוז.

בעיות הבריאות של האוכלוסייה אם כך, הן לא רק פונקציה של גודל התקציב. גורם משמעותי לצפיפות בבתי החולים היא שיטות הטיפול אשר מחלות את האוכלוסייה. שיטות טיפול אשר מבטיחות הקלה לטווח הקצר במחיר של מחלות כרוניות ההולכות ומסתבכות עם השנים. התנהלות זו – מכבידה קשות על מערכת הבריאות.