הומאופתיה לפציעות ספורט

לפני כמה שנים קרעתי את שריר הסובך (שריר גדול, באחורי הרגל בין קפל הברך לעקב), הכאב היה עצום, ובתוך כמה שעות המקום התנפח, האדים היה חם מאד למגע, פיתחתי צמרמורות וטמפרטורת הגוף שלי עלתה ל 39.5. לקיחת הסימפטומים שנלוו לחום הגבוה הובילה לבחירה של רמדי בשם belladona  ואחרי 2 מנות ירד החום, האדמומיות במקום נרגעה והתחושה כללית שלי השתפרה משמעותית אך הכאבים בשריר הסובך היו עצומים. למחרת הגעתי לחדר מיון טראומה בבית חולים ואובחן קרע שנראה ברור לעין גם למי שאינם אמונים בפיענוח דימויי אולטרסאונד. כמו כן נראה כתם גדול וכהה שאובחן כשטף דם שניקוה באזור. האורתופד אמר כי אין הרבה מה לעשות כעת והמליץ על מנוחה של כ 8 שבועות לאיחוי השריר והזהיר אותי שלא לאמץ את השריר עד לאיחוי מלא. כהומאופתית ידעתי כי בידי מבחר של תרופות הומאופתיות יעילות להפליא לפציעות ספורט ועוד באותו יום התחלתי ליטול hammamelis  לספיגת שטף הדם וcalendula-  לאיחוי רקמת השריר. הכאב ומגבלת התנועה הוטבו מיום ליום ואחרי כשלושה שבועות חזרתי לשיעורי הפילאטיס ללא כל מגבלה.

הומאופתיה ידועה כיעילה בטיפול בבעיות כרוניות (בעיות מתמידות או כאלו שבאות והולכות ומלוות את האדם לאורך שנים) אך הומאופתיה יעילה מאד גם בטיפול בפציעות באופן כללי ובפציעות ספורט בפרט. יש פציעות ספורט שהן תוצאה של אירוע חריף (חבלה, נפילה, התנגשות) שכוללים מכות יבשות, פצעי שפשוף, מתיחה או קריעה של גידים, נקעים או שברים וכד’. ויש פציעות ספורט שהן תוצאה של עומס מתמשך (מרפק טניס, דלקות בגיד אכילס, כאבים בכף הרגל וכד’). בשני המקרים ישנן מספר הכנות הומאופתיות מפתיעות ביעילותן. לדוגמא: arnica montana  לכל סיטואציה שיש בה מכות יבשות או bellis perennis אם החבלה היא לאברים רכים (בטן תחתונה, שדיים, שריר ארבע ראשי וכד’). Hyper אם החבלה היא באזורים עשירים ברקמת עצב.

לנקע בעקב ניתן להיעזר ב ledum.  כל נזק לעצם ומעטפת העצם, לסחוסים נעזרים מאד ב symphytum.

ledum  ו- symphytum יעילים גם במקרים של “פנס בעין” האופייניים לענפי ספורט הכרוכים במגע.

Rhus toxicodendron עוזרת מאד במצבים של נוקשות שרירים, אחרי אימון או משחק קשה במיוחד ואחריו מנוחה וקושי לקום ולנוע שוב.

להתכווצות שרירים חריפה באמצע משחק טניס ניתן להיעזר בנטילות שלcuprum .

גם בשיקום מפציעות ספורט, הכנות הומאופתיות יעלות ביותר. Calendula לאיחוי קרע בשריר או בגיד, ruta למתיחה של גיד, anacardium לדלקת בגיד אכילס או cimicifuga כאשר הדלקת מלווה יותר בנוקשות מאשר בכאב.

אלו רק מקצת מהדוגמאות לפציעות ספורט. בכל מקרה רצוי להתייעץ עם הומאופת לבחירה מדויקת יותר של הרמדי ההומאופתי, להתאמת הפוטנץ (גובה המיהול) ותדירות הנטילה והדרכה תוך כדי מעקב.

מה הומאופתיה אינה יכולה לעשות בהקשר של פציעות ספורט?

הומאופתיה אינה יכולה להחליף ציוד מתאים או תכנית אימונים נכונה ומותאמת; כמו כן, הומאופתיה אינה יכולה לבוא במקום דיאגנוזה מדויקת של הפציעה.  בכל מקרה של ספק גשו לקבל יעוץ מאיש מקצוע. מאמן טוב ידע למנוע מכם פציעות ספורט ופיזיותרפיסט טוב לא יסולא בפז. טפלו בהומאופתיה במקביל לייעוץ המקצועי וספרו לרופא, למאמן ולפיסיותרפיסט על הטיפול ההומאופתי. חלקם בוודאי יהיו כבר מודעים ליתרונות הטיפול ההומאופתי ואם לא, למה שלא תספרו להם?